W zakładce Ostrzeżenia znajdują się ostrzeżenia wydane przez IMGW-PIB dla aktualnie wybranej i ulubionej lokalizacji. W szczegółach ostrzeżenia podany jest czas, w którym dane ostrzeżenie obowiązuje i jego treść.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Ostrzeżenia hydrologiczne to informacje hydrologiczne, które opracowuje synoptyk hydrolog na temat wystąpienia lub możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych. Wydawane są dla odcinków rzek, zlewni rzecznych oraz wybrzeża i morskich wód wewnętrznych Rzeczpospolitej Polskiej (Bałtyk Południowy, Południowo-Wschodni). W ostrzeżeniach podaje się informacje o rodzaju ostrzeżenia, stopniu zagrożenia hydrologicznego, prognozowanych zjawiskach, czasie wystąpienia niebezpiecznego zjawiska, obszarze, przebiegu i prawdopodobieństwie wystąpienia zjawiska.
Ostrzeżenia hydrologiczne wydawane są w skali 3-stopniowej, dla zjawiska suszy hydrologicznej bez stopnia.
- Stopień 1. (najniższy): obserwowane lub prognozowane stany wody układają się poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym obserwowany lub prognozowany jest gwałtowny wzrost stanu wody z możliwością lokalnego, krótkotrwałego osiągnięcia lub przekroczenia stanów ostrzegawczych lub alarmowych.
- Stopień 2. (średni): obserwowane lub prognozowane stany wody układają się powyżej stanów ostrzegawczych z tendencją wzrostową z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych.
- Stopień 3. (najwyższy): obserwowane lub prognozowane stany wody układają się powyżej stanów alarmowych z tendencją wzrostową.
- Brak stopnia: susza hydrologiczna. Nieosiąganie lub przewidywane nieosiągnięcie umownego przepływu granicznego (SNQ) przez aktualne wartości przepływu w jednej ze zlewni monitorowanych przez PSHM w umownym okresie (10 dni), przy czym dopuszcza się krótkotrwałe przekroczenia wartości granicznej.
Stan zagrożenia hydrologicznego wynika z prognozowania wystąpienia albo z wystąpienia jednej z następujących sytuacji:
- przekroczenia stanów ostrzegawczych z tendencją wzrostową na wodowskazach w co najmniej jednej zlewni monitorowanej przez sieć pomiarowo-obserwacyjną państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej albo możliwości osiągnięcia lub niewielkiego przekroczenia stanów alarmowych;
- gwałtownych wzrostów stanów wody;
- suszy hydrologicznej wynikającej z wystąpienia zmniejszenia odpływu wód podziemnych do wód powierzchniowych i w efekcie zmniejszenia przepływu w zlewni rzek monitorowanych przez sieć pomiarowo-obserwacyjną państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej poniżej wartości odpowiadającej średniemu niskiemu przepływowi z wielolecia.
Stan alarmu hydrologicznego wynika z prognozowania wystąpienia albo z wystąpienia przekroczenia stanu alarmowego z tendencją wzrostową na wodowskazach w co najmniej jednej zlewni monitorowanej przez sieć pomiarowo-obserwacyjną państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej.
Ostrzeżenia hydrologiczne tworzone są przy użyciu dedykowanego oprogramowania i dostarczane do odpowiednich odbiorców przez systemy dystrybucji IMGW-PIB. Ostrzeżenia publikowane są na portalach internetowych meteo.imgw.pl, hydro.imgw.pl, baltyk.imgw.pl.
Komunikaty hydrologiczne
Komunikaty hydrologiczne o bieżącej sytuacji hydrologicznej przygotowywane są dla każdej osłanianej zlewni. Zawierają zestawienie aktualnych stanów wody na stacjach hydrologicznych IMGW-PIB oraz informację o osiągnięciu lub przewyższeniu stanu ostrzegawczego lub alarmowego. Komunikaty przekazywane są do odbiorców statutowych, niektóre także do odbiorców zewnętrznych.
Przekazywanie komunikatów odbywa się:
- codziennie do godziny 10:00 – w normalnym stanie
- hydrologicznym i w przypadku suszy hydrologicznej;
- co 6 godzin, nie później niż 2 godziny po ich opracowaniu – w stanie zagrożenia hydrologicznego;
- co 3 godziny, nie później niż godzinę po ich opracowaniu – w stanie alarmu hydrologicznego.
Komunikaty mogą zawierać również inne dane hydrologiczne lub meteorologiczne, jeżeli informacje te są niezbędne do scharakteryzowania określonych warunków hydrologiczno-meteorologicznych istotnych pod kątem osłony hydrologicznej, np.: informacja o grubości pokrywy śnieżnej i zawartości/zapasie wody w śniegu, temperaturze wody w rzekach, jeziorach i Morzu Bałtyckim oraz informacje o zlodzeniu Bałtyku i polskich wodach wewnętrznych, a także o zjawiskach lodowych na rzekach. W zależności od rodzaju informacji zawartej w komunikacie, dane mogą być przesyłane sezonowo lub zgodnie z planem pomiaru lub obserwacji.
Uwaga dla użytkowników telefonów XIOMI z nakładką MIUI!: Używanie nakładki MIUI w telefonach XIOMI może powodować problemy z otrzymywaniem powiadomień. Zmień ustawienia w nakładce na „No restriction ” dla aplikacji Meteo IMGW Prognoza dla Polski.